JERZY TURNAU (1869 – 1925). Ars e[t] terra – wystawa monograficzna

Od poniedziałku 17 lipca 2017 roku, w sali balowej Pałacu Lubomirskich – w Muzeum w Przeworsku dostępna będzie do zwiedzania niezwykła wystawa.
Wystawa monograficzna Jerzego Turnaua, ziemianina, rolnika, a także artysty malarza i literata, właściciela Mikulic. Jest to druga odsłona wystawy pt. „Jerzy Turnau (1869-1925). Ars e[t] terra” Sztuka z ziemi [Sztuka i ziemia], wymyślonej i zorganizowanej przez dr Krzysztofa Przylickiego i Annę Szlązak z Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie. Wystawa prezentowana była w Muzeum KUL w okresie:  3 czerwca – 11 lipca 2017. W zbiorach Muzeum KUL znajduje się obraz pt. „Kwiat jabłoni” portret profilu młodej kobiety (prawdopodobnie Ireny z Kopeckich Skawinowej, siostrzenicy artysty), na tle kwitnącego sadu, namalowany przez Jerzego Turnaua w roku 1918. Dzieło to, pochodzące z kolekcji Olgi i Tadeusza Litawińskich zainspirowało dwoje historyków sztuki Krzysztofa Przylickiego i Annę Szlązak do zajęcia się spuścizną malarską Jerzego Turnaua.

Drogą owocnych kontaktów z potomkami rodziny Turnauów – Jerzego i Heleny z Hochbergerów, powstała pierwsza monograficzna wystawa malarska nietuzinkowego człowieka, jakim był Jerzy Turnau: „Doskonały rolnik i  administrator. Ma on duże zasługi w podniesieniu rolnictwa w Polsce. Dzieła jego na tematy rolnicze są jeszcze dziś aktualne” – pisał urodzony w 1893 r. w Siennowie Ludomir Kościesza Wolski. Z inicjatywy Jerzego Turanua we Lwowie w 1919 roku założone zostały Wyższe Kursy Ziemiańskie skierowane do ziemian, właścicieli majątków. Oprócz studiów teoretycznych, słuchaczy obowiązywały praktyki w najlepiej prowadzonych majątkach ziemskich. Takim majątkiem były Mikulice k. Kańczugi: „Gospodarstwo w Mikulicach należało do przodujących pod względem postępu i nowoczesności, tak w uprawie zbożowej (specjalne odmiany zbóż mikulickich), jak również hodowli bydła, mleczności, administracji i społecznego podejścia do pracowników.” (S. Cieński, Zamykam oczy i widzę…, Wydawnictwo LTW 2015)

Zaprezentowanych zostanie ponad 40 prac malarskich, szkiców – portretów oraz scen z życia wsi, jak również archiwalne fotografie, powieści Jerzego Turnaua z lat 1901-1923, opatrzone jego ilustracjami (m.in. „Łodzie bez steru”, „Mona Lisa. Pamiętnik człowieka żonatego”, „Nowa szkoła”) oraz 5-tomowy podręcznik „Uprawa roli i roślin”. Dzieła pochodzą w większości z kolekcji prywatnych oraz ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Klasztoru OO. Bernardynów w Przeworsku i ze zbiorów Muzeum w Przeworsku.

Obraz „Grupa jeźdźców na koniach w zimie” namalowany został przez Jerzego Turnaua 11 IX 1924 roku, zakupiony przez Muzeum w roku 1997 w Niżatycach. Z okazji wystawy „Jerzy Turnau (1869 – 1925). Ars e[t] terra” poddany został konserwacji. 

Serdecznie zapraszamy!
Wystawa czynna będzie do 6 sierpnia, codziennie: od poniedziałku do piątku w godz. 10-18, w soboty i niedziele w godz. 10-14.
Specjalnym sponsorem wystawy jest Powiat Przeworski. 

plakat 1

Dworek w Mikulicach2 Piotr Turnau Dworek Turnauów w Mikulicach, fot. w zbiorach prywatnych.
Ikoną wystawy jest autoportret Jerzego Turnaua – obraz ze zbiorów prywatnych.



Copyright 2014 by Muzeum w Przeworsku

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress