Sprawozdanie z działalności Muzeum w Przeworsku Zespołu Pałacowo-Parkowego – Instytucji Kultury Powiatu Przeworskiego za rok 2019 – dostępne w formacie pdf
Sprawozdanie za 2019 rok
Miesięczne archiwum: Styczeń 2020
Wernisaż wystawy malarstwa Tadeusza Wojnarskiego
Wernisaż wystawy malarstwa Tadeusza Wojnarskiego „Z nieludzkiej ziemi do Włoch. Żołnierz i artysta – malarstwo Tadeusza Wojnarskiego 1922-1999″, w sobotnie popołudnie 11 stycznia 2020 roku, zgromadził liczną publiczność.
Głównym bohaterem spotkania był syn artysty Tadeusz Wojnarski junior. Tadeusz Wojnarski na stałe mieszkający w Szwajcarii, jest pomysłodawcą, inicjatorem i twórcą wystawy, popularyzującej dzieło malarskie ojca. Fakt, iż Tadeusz Wojnarski jest autorem cyklu obrazów Drogi Krzyżowej z kościoła parafialnego w Świętoniowej, cyklu namalowanego w latach 1953-1954, zadecydował o mocnym lokalnym wydźwięku edycji wystawy w Przeworsku. W wernisażu udział wzięli znamienici goście: Danuta Figiela – Prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej ze Świętoniowej, Ewa Hadrian – Kierownik Działu Informacji i Promocji w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, Jerzy Mazur – Wicestarosta Przeworski, Wiesław Bukowski – Członek Zarządu Powiatu Przeworskiego, ponadto liczna reprezentacja społeczności parafii w Świętoniowej oraz przyjaciele, sympatycy i bywalcy Muzeum.
Wystawa czynna jest do 23 lutego 2020 r. (Droga Krzyżowa ze Świętoniowej – do obejrzenia do 16 lutego 2020 r.)
Lekcje muzealne do wystawy prowadzić będzie historyk Małgorzata Wołoszyn.
W Galerii „Magnez” do nabycia: katalog wystawy, wspomnienia Tadeusza Wojnarskiego napisane pod pseudonimem Jan Pył pt. „Opowiadania z wczesnej młodości” oraz „Żołnierska komedia” – dramat teatralny napisany przez T. Wojnarskiego. Dostępna jest bezpłatnie broszura „Droga Krzyżowa ze Świętoniowej” opracowana przez Tadeusza Wojnarskiego juniora, a wydana przez Muzeum.
ZAPRASZAMY!
Fotoreportaż z wystawy – Jolanta Sagan-Thomas
FERIE Z MUZEUM
Informacje i zapisy pod nr tel. 16 628 44 04 wew. 29.
OD AMORA DO ANIOŁA – zajęcia w sali balowej Pałacu Lubomirskich; dzieci zapoznają się z wizerunkami Amora, aniołów ze zbiorów Muzeum. Zadanie polega na namalowaniu wizerunku – postaci anioła. Zajęcia poprowadzi Jolanta Sagan-Thomas.
PORTRET Z CHARAKTEREM – zajęcia plastyczne w Galerii „Magnez”. Po obejrzeniu wystawy „Z nieludzkiej ziemi do Włoch. Żołnierz i artysta. Malarstwo Tadeusza Wojnarskiego 1922-1999” dzieci namalują farbami portret swojego dziadka. Zajęcia prowadzić będzie Małgorzata Wołoszyn.
PRZEWORSKIE KOLĘDOWANIE – dzieci poznają zwyczaje kolędnicze z regionu przeworskiego, oglądają rekwizyty kolędnicze, następnie wykonują własny rekwizyt (koronę Heroda, opaskę Anioła, maskę Diabła, maskę Śmierci) lub rysunek grupy kolędniczej. Zajęcia prowadzi Katarzyna Ignas.
ODZNAKA DLA STRAŻAKA – dzieci zapoznają się z odznaczeniami i medalami strażackimi z kolekcji Muzeum Pożarnictwa; projektują i wykonują własną odznakę strażacką. Zajęcia poprowadzi Wojciech Kruk.